ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Pojištění a legislativa elektrokoloběžek

Povinné ručení elektrokoloběžek

Od března 2024 bude povinné mít pojištění tzv. povinné ručení pro elekrokoloběžky, které:

  • mají větší váhu jak 25 kg
  • mají větší konstrukční rychlost jak 25 km/hod

Cena pojištění se dle podmínek pojištěné může lišit, ale řádově to bývá 200-400 Kč/rok. 

Sjednání pojištění zajišťujeme přímo na naší prodejně od pojišťovny Generali Česká pojišťovna.

 Co všechno potřebuji pro sjednání pojistky:

  • výrobní číslo elektrokoloběžky
  • platný doklad totožnosti

Povinné ručení pro elektrokoloběžky nemá nic společného s registrací elektrokoloběžky v registru vozidel. Elektrokoloběžky nepodléhají registraci v registru vozidel!


Provoz elektrokoloběžek na pozemních komunikacích dle legislativy

Nemám řidičský průkaz  

Legislativní zařazení: jízdní kolo, elektrokoloběžka nepodléha registraci v registru vozidel,
Jak lze elektrokoloběžku používat? Pro jízdu na pozemních komunikacích je třeba mít omezenou rychlost do 25 km/hod a omezený výkon do 1000W (jde servisně nastavit u všech našich modelů). Jezdit je možné všude, kde je možné jezdit na jízdním kole, například silnice, cyklostezky, vyhrazené pruhy apod.  V případě, že nebude nastavené omezení výkonu, je možné elektrokoloběžku používat pouze pro jízdu mimo pozemní komunikace (například některé typy polních cest, lesních cest apod).

Mám řidičský průkaz sk A nebo B, nastavením parametru elektrokoloběžky lze vybrat ze dvou legislativních režimu použití:

Legislativní zařazení: jízdní kolo, elektrokoloběžka nepodléha registraci v registru vozidel
Jak lze elektrokoloběžku používat? Pro jízdu na pozemních komunikacích je třeba mít s omezenou rychlost do 25 km/hod a omezený výkon do 1000W (jde servisně nastavit u všech našich modelů).  Jezdit je možné všude, kde je možné jezdit na jízdním kole, například silnice, cyklostezky, vyhrazené pruhy apod. 

Legislativní zařazení: kategorie Z (ostatní vozidla) nepodléhající registraci*
Jak lze elektrokoloběžku používat? Pro jízdu na pozemních komunikacích bez omezení výkonu a bez omezené rychlosti a je třeba se řídit pravidly silničního provozu a chovat se jako motocyklista, např. je třeba mít ochranou motocyklovou přilbu a brýle (štít), sjednané povinné ručení, u sebe platný řidičský průkaz.

* nemusí se vztahovat na všechny námi prodávané modely, před koupí se informujte u prodejce. 

Výše uvedený text není závazným stanoviskem pro případy argumentace před správním orgánem. Například Je třeba brát v úvahu, že pokud bude způsobena nehoda pod vlivem návykových látek nebo s platně vydaným zákazem řízení, může se správní orgán vymezit před výše uvedenou kategorizací.